архів статей

можна подивитися тут



анонси статей

ВЕЧІРКА, ПОДАРУНКИ, ТОРТИК І... "СУМНО"

19 жовтня 2006 року в мистецькому кнайп-клубі "Купідон" інтернет-портал "Сумно", присвячений українській культурі та мистецтву, відсвяткував свій перший день народження.
докладніше тут

СЛАВКА UNLIMITED

Письменниця Галина Ткачук у книзі "Славка" несподівано виявила цілий незвіданий літераторами-скарбошукачами край, в який можна потрапити без шкоди здоров'ю та психіці. Як виявилося, проглядаючи світ очима семи-десятирічної дитини, можна побачити в ньому такі чарівні речі, яскраві образи й гротескні поєднання, які доросла не зможе ні витворити, ні побачити "під кайфом", як би не старалася.
докладніше тут

ПОГЛЯД НА СВІТ ІЗ ЮНОСТІ

Книжка Петра Яценка "Повернення придурків" та роман Галини Пагутяк "Королівство" дуже схожі. Обидва твори являють, так би мовити, дитячий — тобто простий, наївний і водночас ґротескно-іронічний погляд на суспільне життя-буття.
докладніше тут

"ХУЛІГАН" І "КАПІТАЛІСТ"

11 та 12 жовтня в київському кнайп-клубі "Купідон" пройшли вечори-презентації нових книжок — "Хулігани" та "Капітал" двох відомих і водночас контраверсійних українських письменників — Юрія Покальчука та Сергія Жадана.
докладніше тут

РЕКЛЯМА САМОГО СЕБЕ

Вийшла нова книжка "повного неґативатора" від постмодерної укрсучліт ІБТ (Ігора Бондаря-Терещенко)"Автогеографія".

Найрозповсюдженішою ж думкою про ІБТ залишається міф про відсутність у нього будь-якої толерантності по відношенню до текстів, які він розглядає, і брак такту по відношенню до їхніх авторів. Критика критикують за те, що він когось критикує. Це за ситуації, коли ІБТ майже сам тягне вітчизняне літературознавство геть від звичного міфологізаторства його функцій. Та будемо чесні: передражнювання, панібратство, зверхність — прикмети його письма.
докладніше тут

"І НА ТІМ РУШНИЧКОВІ..."

5 жовтня в кнайп-клубі "Купідон" пройшла презентація нових книжок Тані Малярчук "Як я стала святою" і Олега Криштопи "Кохання, секс і смерть — гарантовані". Головна інтрига вечора полягала, втім, у представленні читацькій публіці не тільки нових книжок, а й, так би мовити, нової ланки літературного "виробництва", іронічно пойменованої в афіші як "Сімейний дует "Рушничок".
докладніше тут

"ТРЕБА ЛЯГТИ ПІД АУДИТОРІЮ..."

Інтерв'ю з керманичем молодих українських поетів — Стронґовським.

Поезія має бути чутною, для того, щоб їй бути чутною, вона має набувати тих форм, які здатне сприймати суспільство, яке виросло на кліпах, на МTV, на "Сімпсонах" зрештою. Щоб воно впізнавало знайомі ритми, знайомі емоції, які їй відомі з кліпів та музики, і відповідно на це реагувало. Ми вже маємо позитивний ефект від того, що в поезію прийшов слем.
докладніше тут



Повна карта розділів:
Арт: 1 2
Книжки: 1 2 3 4 5 6 7
Кіно та театр: 1 2 3 4 5
Музика: 1
Цікаве: 1
Ночі та дні Сільві Жермен

Ксенія ВЛАДИМИРОВА, Київ.
Жовтень 26, 2006 р., четвер.

"Я п'яна і навіть більш ніж п'яна тим, що я не випила і ніколи не вип'ю".
містична письменниця XIII ст.


18 жовтня в Києві завдяки зусиллям Французького культурного центру Києва відбулася зустріч з сучасною французькою письменницею Сільві Жермен. Книжку пані Жермен "Книга ночей", з якою вона дебютувала у літературі, було перекладено українською видавництвом "Академ-прес" ще у 2004 році. Ті, хто прийшов в кав'ярню "Бабуін" на зустріч з Сільві Жермен, сподівалися купити її книжку, щоб не тільки прочитати, але й скористатися нагодою, щоб взяти у письменниці автограф. На жаль, зробити це не вдалося, навіть у видавництві всі примірники вже розпродані. Можна пожалкувати, а можна і порадіти з цього факту.

Літературна зустріч виявилася дуже насиченою — письменниця ґрунтовно відповідала на запитання. Не завжди настільки вдається розворушити аудиторію, як було це зроблено цього разу. Іноді посеред зустрічей в повітрі зависає підступна тиша. Але завдяки тому що Французький центр запросив на вечір дослідницю творчості Сільві Жермен — дипломницю Київського лінгвістичного університету Любов Зубову — спілкування було дуже жвавим і водночас спокійним, доброзичливим та вдумливим, без провокативних питань, які так полюбляють журналісти. Більш за все цьому сприяла особистість самою Сільві Жермен — чарівної, стриманої та аскетичної.



письменниця Сільві Жермен
Народилася пані Жермен у 1954 році, але писати почала досить пізно: вже після того, як закінчила Сорбонну, отримала диплом з філософій та захистила магістерську про християнський аскетизм. Також вона намагалася займатися живописом, але все це покинула, коли почала писати. Сьогодні вона є авторкою більш ніж 10 книг, останній її роман "Магнус" здобув Ґонкурівську премію серед ліцеїстів. Це було дуже незвичне журі, воно складалося з підлітків ліцею, які взагалі мало що читали: але саме вони виділили книгу Сільві Жермен, мотивуючи це тим, що в творі розповідається про їхнє життя.

Творчість Сільві Жермен виходить за межі поділу на масову та елітарну літературу. Скоріше за все треба говорити про популярність того чи іншого письменника, яка сьогодні в світі шоу-бізнесу робиться завдяки мас-меді та рекламі. Символом таких успішних письменницьких проектів як у сучасній Франції, так і в Україні стали Мішель Уельбек та Фредерік Бегбедер. "На всіх моїх зустрічах ім'я Уельбека та Бегбедера згадуються, навіть лише для того, щоб їх критикувати. Це є доказом впливу мас-медіа на нашу свідомість. Часто люди, які гідні уваги, залишаються поза увагою публіки. В такій ситуації можна або включатися в цю гру, або ні. Я намагаюся не брати участі в шоу та захищатися, як я можу".

Популярність колег Сільві Жермен пояснила так: "Крім міфологізації творчості Уельбека, його популярність пов'язана з тим, що він говорить про проблеми, які хвилюють сучасне суспільство". Але й сама пані Жермен не живе в вежі із слонової кістки: "Я не присвячую себе тільки написанню, я не замикаюся в бункері, щоб написати книжку. Я відвідую різні заходи в цей час".

Після спілкування з письменницею багато хто, особливо ті, хто не читав її творів, вважатимуть, що пані Жермен пише якусь романтичну, жіночу легковажну прозу на кшталт романів Франсуази Саган. Але насправді Сільві Жермен є насамперед релігійним, точніше — католицьким письменником. Вона намагається поєднати філософський пошук та літературну форму роману. "Я не є активним релігійним борцем, але я є людиною досить впертою і намагаюся притримуватися свого шляху, навіть якщо він не прямий, а кручений, як Дніпро. Я вперто іду своїм шляхом і намагаюся з цього не звертати".



письменниця Сільві Жермен
Ті, хто прочитав її твори, характеризують їх як важкі, як своєрідний спокійний хорор. Чи не пов'язана ця похмурість з релігійною основою творчості письменниці? Світосприйняття віруючої людини в світі, в якому релігія є якоюсь екзотикою чи диватцтвом. Як вихід: або жести юродивого, або суворість аскета. Сповідувати радість Франциска Асізького стає дуже важкою роботою. "Зараз я можу констатувати індиферентність людей до релігії і цей процес посилився після 11 вересня: саме релігійній обскурантизм звинувачують в цій трагедії, і не зважають на відмінності в релігіях".

Сама ж письменниця дуже слушно відповіла про цю похмурість так: "Найважливіше, що мені треба, щоб писати, це тиша та спокій, щоб я могла почути все те, що відбувається всередині мене. Я не стимулюю себе наркотиками під час творчості, тому що все те, що я повинна була витягти з себе і перекласти на папір, є вже досить жорстоким".

Рецензію на книжку Сільві Жермен "Книга ночей" читайте невдовзі в інтернет-часописі kut.org.ua.